X GREMIUMEKSPERTÓW TURYSTYKI
Łódź, 6-8.12.2022
6-8 grudnia w Łodzi miała miejsce największa konferencja naukowo-branżowa sektora turystyki w Polsce. Podczas X jubileuszowej edycji GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI odbyło się aż 5 eksperckich debat plenarnych, 6 sesji prezentacji badań i opracowań naukowych, 26 wygłoszonych referatów naukowych, aż 18 warsztatów szkoleniowych, a także posiedzenie Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Turystyka, w ramach której odbyły się 3 debaty na temat Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Turystyki. Wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem i afiliowało blisko 300 uczestników.
Jubileuszowa X edycja GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI okazała się największą z dotychczasowych! Organizatorzy byli zaskoczeni tak dużą ilości zgłoszeń, a na uczestników czekał bardzo bogaty program konferencji. Podczas trwającego 3 dni wydarzenia, w hotelu Ambasador PREMIUM w Łodzi odbyły się panele dyskusyjne o profilu ekonomicznym, społecznym, przestrzennym i planistyczno-decyzyjnym, jak również 6 sesji badań i opracowań naukowych, podczas których omówiono aż 26 referatów naukowych, których prelegentami były osoby ze świata nauki z całej Polski. Podjęli oni m.in. tematykę nowych technologii w turystyce, potencjału turystycznego miast i regionów, marketingu turystycznego, zarządzania czy polityki turystycznej. Dodatkowo, w czasie 2 dni zorganizowano blok szkoleniowo-warsztatowy „RAZEM można WIĘCEJ”, który szczególnie skupił się na uwarunkowaniach funkcjonowania i rozwoju sektora turystyki. Drugiego dnia konferencji odbyła się również Konferencja Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Turystyka, która w głównej mierze odnosiła się do zakresu kształcenia szkolnictwa zawodowego w najbliższych latach, czy potrzeb aktualizacji Sektorowej Ramy Kwalifikacji. Całość 3-dniowego programu wyraźnie odnosiła się do hasła przewodniego konferencji: Przyszłość Turystyki – Turystyka Przyszłości.
W oparciu o wypowiedzi zaproszonych ekspertów w trakcie paneli dyskusyjnych, prezentacji badań i opracowań naukowych oraz szkoleń i warsztatów, z uwzględnieniem głosów uczestników, zgłaszanych w trakcie spotkań i dyskusji towarzyszących GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI, zostały zebrane i wypracowane wnioski i rekomendacje dla turystyki w Polsce. Całość została podzielona tematycznie, wg. paneli i bloków których dotyczyły. W związku z powyższym powstały dedykowane wnioski i rekomendacje dla: profilu ekonomicznego – narzędzi finansowych odbudowy i rozwoju sektora turystyki, profilu społecznego – koncepcji wartości wspólnej i współpracy międzysektorowej w obszarze rozwoju turystyki, jak i również dla profilu przestrzennego rozważającego turystykę w kontekście obecnych i przyszłych aspektów dostępności i planistyczno-decyzyjnego, który podejmował tematykę gospodarki turystycznej w polityce państwa polskiego. Osobne wnioski i rekomendacje zostały również sformułowane dla wystąpień naukowych i towarzyszących im sesjom referatowym, a także dla warsztatów „RAZEM można WIĘCEJ”.
Te ostatnie, w dużym stopniu dotyczyły hasła nadrzędnego dla warsztatów „RAZEM można WIĘCEJ” I rozważań na temat współpracy partnerskiej miedzy biznesem, władzą i instytucjami pozarządowymi na poziomie lokalnym, w tym na temat relacji Regionalnych i Lokalnych Organizacji Turystycznych. Jednym z najważniejszych wniosków dla tej części zostało określenie, że niezbędne jest wskazanie jednoznacznych reguł funkcjonowania ROT i LOT w kooperacji wzajemnej i z otoczeniem w szczególności z JST. W tym zakresie należy rozważyć redefinicję statusu i roli tych organizacji. Co więcej, za uzasadnione uważa się przeprowadzenie, w skali całego kraju, dogłębnej analizy stanu funkcjonowania i współpracy JST-ROT-LOT i innych NGO i precyzyjne sformułowanie celów i zadań oraz funkcji jaką mają pełnić ROT i LOT-y.
Zapraszamy do zapoznania się z wnioskami i rekomendacjami powstałymi podczas X GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI.
OBEJRZYJ MATERIAŁY WIDEO Z X GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI
DEBATY:
debata I
profil ekonomiczny
Narzędzia finansowe odbudowyi rozwoju sektora turystyki
debata II
profil społeczny
Koncepcja wartości wspólnej -Współpraca międzysektorowa
debata III
profil przestrzenny
Turystyka w kontekście obecnych i przyszłych aspektów dostępności
debata IV
profil planistyczno-decyzyjny
Gospodarka turystyczna w polityce państwa polskiego
PREZENTACJE I WARSZTATY PLENEROWE:
Poprzednie edycje
Sprawdź tematykę poprzednich edycji konferencji
IX GREMIUM - 2019
Samorząd terytorialny a rozwój turystyki
Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku
Trójmiasto
Województwo pomorskie
VIII GREMIUM - 2016
Innowacyjność i konkurencyjność turystyki w Polsce
Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Poznań
Województwo wielkopolskie
VII GREMIUM - 2014
Wyzwania społeczno- ekonomiczne współczesnejturystyki
AWF w Krakowie, WSTiE w Suchej Beskidzkiej
Kraków, Sucha Beskidzka
Województwo małopolskie
VI GREMIUM - 2012
Wyzwania współczesnej polityki turystycznej
Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Wrocław
Województwo dolnośląskie
V GREMIUM - 2010
Priorytet zrównoważonej i konkurencyjnej turystyki w świetle prezydencji Polski w UE
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Warszawa
Województwo mazowieckie
IV GREMIUM - 2008
Turystyka jako czynnik wzrostu konkurencyjności regionów w dobie globalizacji
Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Poznań
Województwo wielkopolskie
III GREMIUM - 2006
Turystyka w ujęciu podmiotowym i przestrzennymCzłowiek - Przestrzeń - Przedsiębiorstwo
Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Poznań
Województwo wielkopolskie
II GREMIUM - 2004
Kształtowanie jakości produktu turystycznego regionu z zachowaniem rozwoju zrównoważonego
Instytut Turystyki w Warszawie
Warszawa
Województwo mazowieckie
I GREMIUM - 2003
Kierunki rozwoju badań naukowych w sferze turystyki w warunkach akcesji Polski i Unii Europejskiej
Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Poznań
Województwo wielkopolskie